Nasza badaczka wzięła udział w Kongresie Demograficznym we Wrocławiu

Na Kongresie Demograficznym we Wrocławiu dr hab. Liudmyla Kryvachuk, prof. UP zaprezentowała referat pt. Pokolenie Alfa i Z w Polsce i na Ukrainie: diagnoza i analiza porównawcza.

W wystąpieniu zaprezentowano wyniki badania dotyczące sytuacji dzieci z pokolenia Alfa i Z w Polsce i na Ukrainie. Analiza porównawcza została przeprowadzona na podstawie wybranych wskaźników demograficznych, w tym liczby dzieci, udział dzieci w wieku 0-17 lat w ogólnej populacji w Polsce i na Ukrainie, liczba urodzeń żywych, wskaźnik urodzeń, współczynnik dzietności w Polsce i na Ukrainie, wskaźnik umieralności dzieci poniżej 1 roku, wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5 lat (0-4 lat) w Polsce i na Ukrainie. Określono również specyfikę pokoleń Alfa i Z na Ukrainie spowodowaną wojną hybrydową na Ukrainie (2014-2022) oraz wojną na Ukrainie 2022 (od 24 lutego 2022).